Günümüzün en büyük dertlerinden biri de neşesiz ve düşük enerjiyle yaşamaktır. Ruh halinizi değiştirmek, modunuzu yükseltmek için neler yapabilirsiniz?

1-Size güzel anıları anımsatan şarkılar dinleyin.

İkiz kardeşler üzerinde yapılan bir deneyde sabah uyandıkları anda farklı ritmde şarkılar dinletildi. Birinci kardeşe ona mutlu anlarını anımsatan neşeli bir şarkı dinletilirken diğerine yavaş ritmde bir şarkı dinletilir. Hızlı ritm sayesinde beyinde daha mutlu hisler uyanır. Bu yüzden birinci kardeş güne daha enerjik başlar. Bu nedenden ötürü size kendinizi iyi hissettirecek enerjik şarkılar dinlemek gününüzün daha iyi geçmesini sağlayacaktır.

2-Sizi mutlu edebilecek şeyler izleyin.

Yine aynı deneye istinaden ikinci aşama olarak birinci kardeşe bir komedi filmi diğerineyse dram filmi izletiliyor. Aynı şekilde birinci kardeşte mutlu ve hareketli bir ruh hali gözlemlenirken diğerinde daha sessiz ve içe kapanık bir durum gözlemlenir.  Örneğin yuvarlanan panda veya komik bebek videoları izlemek kesinlikle kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

3- Sizi mutlu edebilecek yazılar okuyun.

Seçilen kelimeleri okumak ruh halini en kolay değiştiren unsurdur. Kelimeler beyin kökünü tetikleyerek serotonin adı verilen mutluluk hormonunun salgılanmasını sağlar. Bu deneyin son aşaması olarak da okuması için ikizlere farklı metinler verilir. Birinci kardeşe verilen metnin içinde umut, sevgi gibi olumlu sözcükler sıklıkla tekrarlanırken ikinci kardeşin metninde ölüm,acı gibi sözcükler tekrarlanır. Devamında gözlemlenen durum ilk iki aşamadan farklı değildir. Mutsuzluk ve mutluluk durumu daha da pekişmiş vaziyette alışverişe çıkarlar. Çünkü insanların ruh halleri alışveriş yaparken en iyi şekilde gözlemlenir. Birinci kardeş hevesli bir şekilde bir sürü kıyafet alırken diğeri mümkün olduğunca hızlı bir şekilde alışverişini tamamlar. Kendinizi  üzgün hissettiğinizde size güzel günlerin var olacağını anımsatan bir şiir veya yazı okumak daha iyi hissetmenize sebep olacaktır.

4-Ortada gülünebilecek bir şey olmasa da kahkaha atın.

Biyolojik açıdan kahkaha atmak dopamin ve endorfin hormonunu salgılanmasını arttırır. Eğer denerseniz gereksiz de olsa her kahkahanızdan sonra kendinizi daha iyi hissettiğinizi gözlemleyeceksiniz.

6-Yemekten keyif aldığınız bir besini tüketin.

Sevdiğiniz bir yiyeceği tüketmek size kendinizi iyi hissettirecektir.Tabii şöyle bir ayrıntıyı da atlamamak gerek, örneğin bir tane çikolata yedikten sonra da iki tane yedikten sonra da ağzınızda kalan tat yine aynı olacak o yüzden abartmamak lazım.

6-Uyandığınızda,sahip olduğunuz şeyler için teşekkür edin.

American Psychological Association(APA)’ın  yaptığı araştırmaya göre sahip olduklarına şükreden insanların modu her daim daha yüksektir. Daha genele yayılmış bir alternatif de sahip olduğunuz ve bundan mutluluk duyduğunuz şeyleri listelemektir. Böylece üçüncü maddede de bahsettiğim iyi yazılar okuma halini de kendi yazdıklarınızla gerçekleştirmiş olursunuz. 

Bumerang - Yazarkafe

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları