Okullar aslında çocuklarımız için bir hapis gibi görünebiliyor. Çünkü şimdi ki çocuklar sadece dört duvar arasında oturuyorlar. Hâlbuki yapılan araştırmalar ise gösteriyor ki çocuklar renkli ve resimli yerleri seviyor. Fakat bizim yaptığımız şey ise tam tersi. Hapishane de ki elbiseler gibi tek renk olarak boyuyoruz ve öğrencilere burası sizin ikinci eviniz diyoruz.

Yapılması gereken çok basit. Bakınız en basitinden anaokulu öğrencileri anaokuluna gitmek için can atıyor. Bunun sebebi ise renkli ve ilgi çekici olmasıdır. Çocuklar okula gittiklerinde duvarlarda çizgi film karakterleri ve bilgilendirici resimler bulundurmaktadır. Mesela birinci sınıfa giden bir öğrenci kitabına baktığınızda kitap dolu dolu ve renklidir. Oldukça ilgi çekicidir. Hatta bazen bizim gibi yetişkinler acaba ne bu kitap diyip bakıyoruz.

Kısacası, resimler istenildiği takdirde öğretici olabiliyor. Özellikle son dönemlerde revaçta olan okul merdiven yazıları ise bunlardan biridir. Öğrenciler her gün inip çıktıkları merdivenlerde yazıları okudukça akıllarında kalıyor ve beyin ona göre tepki veriyor. Hatta ilk yaptırdığınız zaman herkes durup bakacak ve okuyacaktır. Özellikle psikologlar yapılan araştırmalara göre her gün gördüğümüz şeyleri beynimiz otomatik olarak kayıt altına aldığını söylüyorlar. Mesela okulda teneffüste öğrenciler dışarı çıktıkları zaman tek yaptıkları bir sağa bir sola gitmeleri. Hâlbuki okulun krişlerine okul kiriş yazıları yazarsak öğrenciler dolaşırken bile bir şeyler okuyacak ve bu konu hakkında konuşacaktır.

Tabi ki bu sadece anasınıfı, ilkokul, lise gibi yerlerde değil üniversitelerde bile olmalıdır. Düşünsenize kimya sınavına girecek bir öğrenci merdivenlerden inip çıkarken yazıları okuduğu için kimyada ki periyodik cetveli öğrenebilir. Bu sayede hem yüksek puan alarak sınavı geçer hem de tam anlamıyla öğrenmiş olur.

En basitinden resimler bir insanı eyleme geçirme olarak da kullanılabilir. Bu eyleme örnek verirsek; motivasyon olabilir veya temizlik konuları hakkına bilgilendirici yazılarda olabilir. Örneğin Fizik Laboratuarı’nın kapısına fizik kanunları hakkında okul kapı giydirme hizmeti alınabilir. Tabi ki bu çocuklar bunlarla birlikte daha heyecanlı bir biçimde gidecektir derslere. Çünkü renklendirilmiş bir ortam çocukları heveslendirecektir.

Mesela renklerin psikolojisine bakacak olursanız siyah renk her zaman olumsuzluğu temsil edecektir. Kırmızı renk ise savaş gibi şeyleri temsil ediyor. Mavi renk ise özgürlüğü ve rahatlamayı temsil ediyor. Yeşil renk ise doğallık, serinlik, ferahlık, temizlik, bahar, macera gibi şeylere örnek verilebilir. Elbette bunları yaptırırken kesinlikle uzman firmalarla çalışılmalıdır. Yoksa sonradan pişman olunabiliyor. Resimlerin tam çıkartılamaması veyahut giydirilen yerlerde ki yapıştırmalar sökülebiliyor. Bu da okulunuzun itibarı için hiç de iyi olmayacaktır. Yıkık ve dökük gösterecektir.

Özellikle öğrenci velileri hiç hoşnut olmayacaktır. Peki, bu resimler sadece anaokulu, ilkokul, lise gibi okullarda mı olmalıdır? Elbette, hayır. Üniversitede hala öğrenim çağında olan kişiler içinde oldukça gereklidir. Bakınız, Google gibi bir şirket dahi merkezi şubesinin içerisinde birçok farklı renk barındırıyor. İçeri girdiğiniz zaman sanki bir şirkete değil de bir eğlence merkezine gelmiş gibi hissediyorsunuz. Ve hiç ayrılmak istemiyorsunuz. Ve Google dediğimiz şirket şu anda dünyanın en büyük arama motoru.

En basitinden Finlandiya eğitim sistemine baktığımız zaman dahi merdiven yazılarına benzer şeyler bulunuyor. Ve çocuklar zorlanarak değil eğlenerek öğreniyorlar. İşte gelecekte ki büyük insanlar zorlanarak, ezberci bir sistemde büyüyen çocuklardan değil. Özgür, soru sorabilen ve cevabını alabilen çocuklar geleceğimizi yönetecektir. Lütfen okullar bir hapishane değil, gerçek birer ikinci yuvamız olsunlar. Genç insanların geleceğini kurtarmak bizim ellerimizde.

Bumerang - Yazarkafe

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları