Ev bahçeleri, park ya da plaza önlerinde inşa edilen içi su dolu yapılara havuz denilmektedir. Havuz kullanım şekilleri yüzme ve süs amaçlı olmak üzere değişiklik gösterebilir.

Havuz Dizaynı Önceden Belirlenir

          Havuz yapımına başlamadan önce bir taslak gereklidir. Havuzun nasıl inşa edileceğine yönelik dizayn çizimi oluşturulmalıdır. Havuzun şekli, büyüklüğü ve derinliği yapıma başlamadan önce netlik kazanmış olmalıdır. Bu aşama tamamlandıktan sonra kazı işlemine geçilmelidir. Havuzun yapılacağı bölge dizayna uygun şekilde kazılır. Kazma işlemini, zemin düzleştirme işlemi takip eder. Havuz zemini ve duvarları, havuz taslağına uygun şekilde düzlendikten sonra, toprak zemin ve toprak duvarlar tahtalarla kaplanır.

     Ardından en önemli kısım olan su tesisatının döşenmesi işlemine geçilir. Bu noktada uzman firmalarla çalışılması önem arz eder. Su tesisatının döşenmesinin ardından havuz içi ışıklandırma yapılır ve suyun filtrelenmesi için gerekli düzenekler elektrik firması tarafından kurulur. Havuzun altyapısı tamamlandıktan sonra çimento kullanılarak havuzun sert kaplaması oluşturulur. Su sızdırmaz özellikteki dış kaplamanın yapılmasının ardından havuz içi temizlik yapılır. Su ile doldurulmaya hazır hale gelen havuzda son kontroller yapılmasının devamında doldurma işlemine geçilmektedir.

Bumerang - Yazarkafe

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları