Bazen öyle anlarımız oluyor ki yaşadığımız bütün olumsuzluklara, olağan anlarda ağlamaksızın duramayacağımız durumlarda taş kesiliyoruz. Bu gibi durumlar için bu üç filmi izlemek iyi gelecektir.

Miracle Cell İn No:7 (7. Hücredeki Mucize)

 Miracle Cell İn No:7 (7. Hücredeki Mucize)

2013 Güney Kore yapımı film genel hatlarıyla zihinse lengelli bir babanın ve kızının arasındaki ilişkiyi anlatıyor. Film bazı sahnelerinde gülümsetse de benim en çok ağladığım filmlerden biridir. Özellikle de küçük kızın ‘’Baba!’’ diye ağladığı bir sahne var, orada gözyaşları yüksek olasılıkla izleyen pek çok kişide sel olmuştur.

The Stoning Of Soraya M. (Soraya’yı Taşlamak)

The Stoning Of Soraya M. (Soraya’yı Taşlamak)

2008 yapımı İran’da çekilmiş film, başında geçen gerçek olaylara dayanır mesajıyla dikkati daha da bir topluyor. Genel hatlarıyla haksız yere recmedilme konusunun üzerinden ilerleyen bir film gerçi recmin haklılığı da upuzun bir şekilde tartışılabilecek bir konu. Film pek çok sahnesinde insanlığa sığmayacak yaşanmış gerçekleri gözler önüne seriyor. Yıllar önce izlememe rağmen aklımdan hiç çıkmayan bir cümle vardır bu filmde “Bütün kadınlar suçlu,bütün erkekler masum.”. Adaletin uğramadığı yerlerden birinin dramını anlatan bu filmde gözyaşlarınıza hakim olamayacağınız pek çok sahne var. 

Halam Geldi

Halam Geldi

2013’te  Erhan Kozan yönetmenliğinde yapılmış film Altın Portakal Sosyal Sorumluluk ödülünü kazanmıştır. Filmin ismi iki yakın arkadaşın adet olduklarını halam geldi olarak şifrelemesine dayanıyor. Çocuk gelin gerçeğini çarpıcı bir şekilde gözler önüne seren film, Kıbrıs’ta Akıncılar köyünde yaşanan bir dramı anlatıyor. Yani pek çok kez zorluklarla karşılaşıyoruz ama burada yaşananları niteleme şeklimiz ancak insanlığa sığmaz olacaktır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları