Çin’de bulunan devasa radyo teleskobu Tienyen (Gök Gözü) sayesinde iki tane yıldızın keşfedildiği duyuruldu.

Çin Ulusal Anstronomi Gözlemevi, yeni bir açıklamada bulundu. Yapılan duyuruda, Çin’de bulunan 500 m çaplı Tienyen (Gök Gözü) isimli küresel diyafram radyo teleskop ile iki atarca yıldız keşfedildiği bildirildi. J1859 ve J1931-01 isimleri ile bu iki atarca yıldızın varlığı, Avustralya’da bulunan başka bir teleskop ile de teyit edildi.

Bu iki yıldızdan J1859-01, dünyadan 16 bin ışık yılı uzakta bulunuyor. J1931-01 ise dünyadan 4100 ışık yılı uzaklıkta bulunuyor. Henüz deneme sürecinde olan dev teleskop Tienyen için 3 ila 5 yıl daha denemeler yapılacağı, Tienyen projesi yetkililerinden biri olan Ping Bo tarafından ifade edildi. Bununla birlikte Bo, henüz deneme sürecinin ilk yılında olmasına rağmen 2 adet atarca yılız keşfetmesinin proje açısından oldukça heyecan verici olduğunun altını çizdi.

2011 yılında yapılmaya başlanan dev teleskop, yaklaşık olarak 180 milyon dolara mal edilmişti.

Tienyen’in daha hatasız sinyal alabilmesi adına, 5 km kadar uzaklığa kadar teleskobun etrafında yaşayan yaklaşık 8 bin kişi başka yerleşim birimlerine tahliye edilmiş idi. Porto Riko’da bulunan ve yaklaşık olarak 300 metre çapındaki teleskop Arecibo’yu geçen Tienyen teleskopu, şu an dünyanın en büyük teleskopu olarak biliniyor. Tienyen’in ölçme hızı ise Arecibo’dan yaklaşık olarak 10 kat daha hızlı olması ile dikkat çekiyor.

Bumerang - Yazarkafe

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları