Yemeklerimizin vazgeçilmez elemanlarından birisidir ve soğansız bir yemek lezzetten uzak bir yemektir. Soğan koyulmamış bir yemek tatsız, tuzsuz damakta çok fazla lezzet bırakmayan yemek olur denirse yanılmış söylenmemiş olur. Fakat son derece faydalı ve lezzet katan bu kök bitkinin doğrandığında gözleri yakan ve yaşartan bir yapısı vardır. Peki, soğan gözleri neden yaşartır ve yakar hiç düşündünüz mü? Bu sorunun cevabı makalemizin devamında merak edenler için anlatılmıştır.

Gözleri Neden Yaşartır?

Soğan doğranmaya başlandığında doğal olarak binlerce soğan hücresi de kesilmiş ve parçalanmış olur. Parçalanan hücrelerin içerisinde bulunan enzimler açığa çıkmış olur. Bu açığa çıkan enzimlerden biri de aminoasittir. Hücre içinden açığa çıkan aminoasit hava ile temas ettiği anda gaz halini alır. Ardından göze ulaşan bu gaza gözde bulunan sıvının tepki vermesi sonucu ortaya çok küçük şiddette sülfürik asit çıkar. İşte gözdeki bu yanmanın ve yaşarmanın sebebi oluşan sülfürik asittir. Oluşan bu rahatsızlığa gözlerde bulunan sinir uçları hemen tepki verir. Beyin de gözlerde rahatsızlık oluşturan bu asitten gözü korumak adına gözyaşı kanallarının daha fazla sıvı üretmesi gerektiği talimatını gönderir. Kanallar hemen daha fazla sıvı üretir ve olması gerekenden fazla üretilen sıvı gözlerden akmaya başlar. İşte akan gözyaşının hikayesi ya da doğranmış soğanın ardından gözlerin yaşarması olgusu böylece gerçekleşmiş olur. Diğer bir bilgi de akan bu yaşların içerisinde gözün tepki vermesine yol açan asit bulunduğundan ellerle gözler silinmemelidir. Çünkü soğan suyu ellere de bulaştığından ve gözlerden akan yaş içinde de göz yaşına sebep olan asit olduğundan asit tekrar gözlere bulaştırılmış olur.

Gözlerin YaşarmasıNasıl Engellenir?

Öncelikle şunun bilinmesinde fayda var ki soğan doğranırken gözlerin tam olarak yaşarmasını engelleyebilmek neredeyse imkânsızdır. Eğer gözler kapalı bir şekilde iken soğan doğranabiliyorsa elbette ki gözler yaşarmayacaktır.

Gözlerin yaşarmasını azaltacak bazı yöntemler elbette ki mevcuttur. Soğanın akan bir suyun yanında doğranması (musluğun yanında doğranması) gözlere ulaşacak gazın önemli bir bölümünün su tarafından emilmesini sağlar. Gözleri yaşartmaya neden olan etken maddeler soğanın cücük denen kısmında çok daha fazla vardır. Bu nedenle bu kısmın en son doğranması bir tedbir olarak alınabilir. Soğan doğranmaya başlanmadan 30 dakika kadar önce dolaba koyulup 2 - 3 derece soğuması sağlanırsa soğandaki etken maddelerin miktarında belli oranda azalma olur. Kimi görüşlere göre ise doğrama işlemi sırasında burun yerine ağız yolu ile soluk alıp verilmeli ve bu esnada ağızın içinde bir küp şeker,bir küçük dilim limon ya da küçük bir dilim ekmek bulunması açığa çıkan gazın asidin emilmesini sağlar böylece gözlere daha az gaz ulaşmış olur.

Ancak ne olursa olsun sofralardan soğanın eksik edilmemesi gerekir. Gülü seven dikenine katlanır ata sözünden hareketle yemeklere soğan katmaya, salatalara soğan doğramaktan vaz geçmemeye ve yemekleri daha lezzetli hale getirmeye devam edilmelidir.

Bumerang - Yazarkafe

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları