Günümüzün en fazla ilgi gören oyunlarından biri de hiç kuşkusuz ki pokemondur.

Başta birçok Avrupa ülkelerinde ve ülkemizde olmak üzere dünyanın birçok ülkelerinde hemen her yaştan insanlar tarafından oynanabilen pokemon hakkında bazı araştırmalar yapılmış ve bu oyununun faydalarının olduğu gibi aynı zamanda ciddi anlamda zararlarının da bulunduğu gözlemlenmiştir. Dilerseniz makalemizin de ana konusu olan bu konumuz hakkında sizlere ve merak edenlere bilgiler sunalım. İlk olarak pokemon'nun başlıca faydaları hakkında bilgiler sunalım.

Pokemon Go Oyununun Başlıca Faydaları Nelerdir?

Pokemon Go oyununun başlıca faydaları şunlardır.

Net hedefler üzerine kurgulanmış senaryosu sayesinde oyunların kafasını karıştırmadan oyun tecrübesi kazanmasını sağlamaktadır.

Oyunda oyuncuların ayrıca kendi kendilerini ödüllendirmesini sağlamakta olan alt yapısı bulunmaktadır.

Oyun günlük stresin atılmasında faydalar sağlamaktadır.

Yaşanılan çevrede bulunan nesnelerin pokemon oyunu sayesinde keşfedilmesi söz konusu olmaktadır.

Başlıca Zararları Nelerdir?

Pokemon go oyununun başlıca faydaları hakkında bilgiler sunduktan sonra şimdi de başlıca zararları hakkında sizlere bilgiler sunalım. İşte pokemon oyununun başlıca zararları ise şunlardır;

Pokemon bağımlılık kazandığında oyuncularının sosyal çevreden kopmasına neden olmaktadır. Dolaysıyla pokemon oynayanların büyük bir kısmının asosyal kişilik kazandığı uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Oyun kesinlikle stres seviyesini yükseltmektedir. Uzmanlar pokemon oyununun oldukça karmaşık bir yapıda olması ve oyuncuların bu oyuna kendilerini fazla kaptırmasına bağlı olarak oyun süreci boyunca ciddi anlamda stres yaşadığını ve zamanla da kronik strese yakalabildiğinin altını çizmektedirler.

Oyun birşeyler yakalamak ve kovalama alt yapısına sahip olduğundan dolayı oyuncuların sürekli olarak konsantrasyonlu olması gerekmekte ve bu durum ise oyuncuların algı işlevinin bozulmasına neden olmaktadır.

Oyun sayesinde telefonun başında daha fazla zaman geçirilmekte ve bireyler sevdiklerinden uzaklaşmakta ancak bu durumun çoğu zaman farkında dahi olamamaktadırlar.

Pokemon go oyunu hakkında yapılan bir araştırmaya göre bu oyunu oynayanların bir süre sonrasında gerçek hayat ile sanal ortamı birbirine karıştırdığı gözlemlenmiştir. Dolaysıyla uzmanlar pokemon go oyununun zihin yapısında da ciddi anlamda sorunların oluşmasına neden olduğunu belirtmektedirler. Dolaysıyla pokemn go oyunu sayesinde ruhsal denge bozulabilmektedir.

Görüldüğü üzere pokemon go oyununun faydaları olduğu gibi ciddi zararları da bulunmaktadır. Dolaysıyla pokemon go oyunu oynarken gereğinden fazlaca zaman ayrılmamalı ve oyuna kendini fazlaca kaptırmamalıdır. Unutulmamalıdır ki pokemon go sıradan bir sanal oyundan başka birşey değildir. Makalemizde pokemon go oynamak ya da oynamamak için nedenlerimiz hakkında bilgiler sunduktan sonra yazımızı burada tamamlamaktayız.

Bumerang - Yazarkafe

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları