Eğitim hayatına yeni başlayan çocuklar için en zorlayıcı nokta okuma yazmayı öğrenmek oluyor. Her çocuk için olmasa da istisnai durumlar söz konusu olabiliyor. Okuma yazmayı öğrenememe durumu genellikle çocuğun okula hazır olmaması, eğitim sisteminin yanlış olması veya okulda çevresel bir sorunun olması etki edebiliyor. Okuma yazmayı en hızlı öğrenme metotları çocukların daha pratik bir şekilde okuma yazmayı sökmesini sağlayacaktır.

Bu metotlar genel geçer metotlar olmamakla birlikte her çocuk için özel hazırlanması gereken metotlardır. Çocukların ilgi alanlarına ve beklentilerine göre okuma yazma dersleri oluşturulabilir. Bu dersler oldukça eğlenceli ve eğitici içerikler ile sunulmalı ve son derece de keyifli olarak işlenmelidir. Bu dönemdeki çocuklar pedagojik literatürde oyun çocukları olarak adlandırılmaktadır. Yani 7 yaş ile 10 yaş arasındaki her çocuk oyun oynamayı diğer aktivitelere tercih edecektir. Bu yüzden dolayı da bu yaştaki çocuklara oyun ile okuma yazma öğretmek en doğru metot olacaktır.

Çocuklara Kolay Okuma Yazma Öğretme Yöntemleri

Okuma yazmayı öğrenemeyen çocuklara baskı uygulamak, diğer arkadaşları ile kıyas yapmak veya daha fazla çalışmasını sağlamak gibi yöntemler ters tepki yapabilmektedir. Bu çocukta antipatik bir durum oluşturmakta ve uzun süreler boyunca okuma yazma güçlüğü çekmektedir. Okuma yazmayı geç öğrenen çocuklar için yapılacak her şey ailede yapılmalı ve aile desteği ile çocuklar bu süreci atlatmalıdır.

Tabi okuma yazma öğrenme sorunu okulda da kaynaklanabilir. Arkadaşlarına karşı çekinme, öğretmenden korkma veya utanma gibi durumlar çocuğun okuma yazma öğrenmesine olumsuz ket vurabilir. Ancak bu sorunları ortadan kaldırmak süreci hızlandırabilir. Okuma yazma öğrenememenin altındaki asıl nedeni bulmalı ve bu nedeni ortadan kaldırmanız gerekir. Bu yüzden de ders çalıştırmak veya baskı uygulamak yerine çocuğunuzun neden okuma yazmaya eğilim göstermediğini araştırabilir ve bu araştırma sırasında da sürekli çocuğunuzla iletişim halinde olmanız gerekir.

Tabi tüm bu durumların dışında diskleksi bozukluğu denilen psikolojik süreçler de oluşabilir. Bu bozuklukta çocuklar harfleri öğrenemez, karıştırır ve okuma yazma öğrenmesi uzun dönemlere yayılır. Okuma yazmayı öğrenme metotları yerine bu tür çocuklar için uzman yardımı almak en doğru yol olacaktır.

Bumerang - Yazarkafe

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları