Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi yani kısaltmasıyla NASA, tarihi bir proje için kolları sıvadı. Önümüzdeki yıllarda Mars'a yolcuğu gerçekleşecek olan InSight uzay aracı ile bu proje gerçek olacak.

Son yıllarda uzay teknolojisi ile ilgili birçok gelişmelere şahit oluyoruz. Özellikle Mars'a gerçekleşecek olan yolculuk haberi dünyada hala yankılanmakta. Çalışmalarına durmaksızın gece gündüz devam eden Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), unutulmaz ve tarihi bir projeyle adını bir kez daha duyurdu. Yapılan açıklamaya göre Mars'a giden uzay aracı ile, isminizi Mars'a gönderebileceksiniz. InSight uzay aracı uzak diyarlara giderken bereberinde sizin de isminizi götürecek ve böylelikle uzayda kalıcı olmasını sağlayacak. İsminizi Mars'a göndermek isterseniz, NASA'nın resmi web sitesinden bu isteğinizi iletmeniz yeterli olacaktır.

2015 yılında NASA bir çağrı yaparak Mars'a gidecek olan uzay aracı ile isimlerinizi gönderebileceğimizi belirtmişti. Bu çağrıya iki yıllık süre içerisinde 827 bin kişi başvurmuştu. Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi, yaptığı açıklama ile bu yılda da ismini göndermek isteyenler için ikinci bir çip oluşturduğunu ifade etti.

2018'de kızıl maceraya açılacak olan InSight uzay aracı Mars gezegeninde oluşan hava olaylarını, depremleri, kayalık yüzeylerini, meteor yağmurlarını incelemek üzere yoluna çıkacak ve Dünya'ya bilgi aktarımı yapacak. Dileriz ki yolcuğu çok güzel geçer ve insanlar için olumlu sonuçlar doğurabilecek yeni teknolojiler için bir alt yapı oluşturur.

Bumerang - Yazarkafe

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları