Ülkemizin coğrafi konumu itibariyle diğer bölgelerden ayıran ve ayrı iklimlere sahip bitki örtüsü ile çok nadir ülkeler arasında yer almaktadır. Bitki örtüsünden dolayı farklı, çiçekler, meyveler ve sebzeler yetişmektedir. Ancak ülkemizde bazı nadir meyve türleri yetişmemektedir. Dünyadaki birçok ülkede yetişmeyen 10 farklı meyve türünü aşağıda sıralayalım

Bu ilginç meyveler arasında ilk sırada yer alan meyve Rambutan meyvesidir. Yaratıklara benzeyen bir görünüme sahip olan bu meyve yalnızca trip tropikal bölgelerde yetişmektedir. Tadı oldukça lezzetli olan rambutan meyvesi dış kabuğu olgunlaşınca yemeğe hazır hale gelmektedir.

Goya Bitter Melon

Bitter melon bitkisi şekil olarak salatalığa benzeyen bir yapıda olup üzüm gibi asma çardağı üzerinde yetişir. Ve genellikle olgunlaşmadan kısa süre önce toplanır ve taze olarak pişirilerek tüketilir.

Durian meyvesi kokusuyla dünyada en çok kokan meyve olarak bilinir 3 kiloya kadar büyüyebilen bu meyve dış kabuklarındaki boynuzu andıran küçük çıkıntılar ile damak tadınıza uygun bir meyvedir

Bu meyvenin renginin mavi olması neydi ilginç hale getiriyor. Kabuklarıyla bezelyeyi andıran ve ekşi bir tadı olan bu meyve daha çok etli kısımların tohumlarından ayrılması oldukça zordur. Sonbaharda hasadı yapılan bu meyvenin Japonya'da yetiştidiği söylenmektedir.

Bu meyve dağda yetişir. Eli limonu vaya ağaç kavunu olarakda bilinir. Garip bir meyve olan limon hoş kokusu ile asya'da yetişmektedir. Bu meyve rendelenmiş olarak salatalarda kullanılırken Ton balığının üzerine limon olarak kullanılmaktadır.

Mangostan

Tenis topundan biraz daha küçük olan bu meyve mor renkli ve dış kabuğuda yenilebilen bir meyve olduğu için ve özellikle içerisinde yüksek miktarda antioksidan içerdiği için sağlık açısından oldukça yararlı bir hale gelmiştir.

Pitaya

Pitaya meyvesi dikkat çekici bir şekilde pembe renge sahiptir. Görüntüsü ile insanı büyüleyen bu pembe meyve kütahyadaki çiçekleri kivi ve armut görünümünü andırmaktadır. Yüksek antioksidan içeren bu meyve lipozom ve yüksek derecede lif içermektedir.

Yılan meyvesi

Yılan meyvesi ismini dış görünüşünden dolayı almıştır. Bu meyve palmiye ağacında üzüm salkımları şeklinde yetişmektedir. Elmayı andıran bu meyve tatlı ve asidik bir yapyap sahiptir. Hamur işleri içerisinde katılarak yenebilen bu meyve ormanlarda yetişmektedir.

Hint İnciri

Hint İnciri pembe veya sarı renkli olan bir meyve çeşididir. Ve şekil olarak kaktüsü andırır şeker jöle ve votka yapımında kullanılan ve aynı zamanda suyu sıkılarak meyve suyu olarak tüketilmektedir.

Yıldız elması

Yıldız elması 5 ile 10 santimetre arasındadır. Mor ve soluk yeşil renkleri olan bu meyve bıçakla kesildiği zaman iç kısmı yıldız şeklindedir. Bu yüzden meyvenin ismini buradan aldığı söylemektedir.

Bumerang - Yazarkafe

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları